Pzt – Cmt: 09:00 – 19:00

Otomasyon Sistemleri

Otomasyon Sistemleri

Teknoloji ve sanayileşmeyi bir araya getiren otomasyon sistemleri, Aren Elektrik ile güvenilir şekilde projelendirilir. Kontrol ve otomasyon sistemleri, firmalara kolaylık getiren önemli teknolojik gelişmelerden bir tanesidir.

Üretim ve hizmet kalitesinin daha da yükseltilmesi amacıyla robot, makine, sensör ya da bilgisayarların bir araya getirilerek üretim ve yönetim sürecinin kontrol altına alındığı otomasyon, günümüzde yaygın şekilde kullanılmaya başlandı.

Otomasyon Sistemi Nedir?

Otomasyon sistemleri; insan yerine makinelerin, mekanik aletlerin ve kendi kendine çalışan makinelerin kullanılarak işlerin gerçekleştirildiği sistemlerdir. Üretim süresi boyunca çalışanlar insanlar değil, makinelerdir.

Otomatik iletişim ve mekanik mekanizmalar da eklenerek iletişim bir makinenin ya da üretim aracının, bilgisayar programına bağlı olarak faaliyetlerini gerçekleştirdiği sistemlerdir.

Otomasyon Sistemleri Hangi Avantajlara Sahiptir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda, insan emeğine gerek duyulmadan üretim gerçekleştirilmeye başlandı. Otomasyon sistemleri sayesinde; oluşabilecek arızalar görülmekte, üretim miktarı belirlenebilmekte, birçok bilgiye erişim ve kontrol altına alma işlemi yapılabilmektedir.

  • Kalite daha artmaya başlar.
  • Üretim maliyeti düşer.
  • Rekabet gücü artar.
  • İş kazaları azalır.
  • Zamandan tasarruf yapılır.

Tüm bu avantajlar, işletmeye hız ve kâr katarken, sistemin bazı dezavantajları da bulunur. Montajının maliyetli olması, insan gücü emeğinin azalması, bazı otomasyon çeşitlerine göre, maliyetin biraz fazla olması, dezavantajlar içinde sayılabilir.